2019. gada 6. jūnijā Lauku atbalsta dienests apstiprinājis Saldus rajona attīstības biedrības projektu Nr.19-00-A019.332-000008 „Inženierzinātņu apguves popularizēšana reģiona ilgtspējīgas ekonomiskās attīstības veicināšanai”, kas tika iesniegts Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam apakšpasākuma „Starpteritoriālā un starpvalstu sadarbība” ietvaros.
Projektu var atpazīt arī pēc nosaukuma EZIS (Eksaktās Zinātnes Inženiera Spēks).
Projekts tiek realizēts sadarbībā ar biedrību “Laukiem un Jūrai” Dobeles rajona lauku partnerību, Kandavas partnerību, biedrību “Darīsim paši” un ar reģionā darbojošos uzņēmumu SIA “SCHWENK Latvija”.
Projekta mērķis ir veicināt zinošu un motivētu jauno speciālistu un uzņēmēju pienesumu darba tirgū eksaktajās un tehniskajās nozarēs, tādējādi stiprinot teritoriju ekonomisko attīstību.
2019. gada 21. septembrī norisinājās projekta pirmā aktivitāte, kuras laikā 50 eksakto priekšmetu skolotāji no iesaistītā reģiona apmeklēja semināru/nodarbības Rīgas Tehniskajā universitātē. Seminārs tika veidots tā, lai skolotāji varētu uzzināt visu jauno un aktuālo nozarē, kā arī būtu kā papildus stimuls uzsākt produktīvi jauno mācību gadu. Seminārā uzstājās Dr.psych., asociētā profesore ETHZF Humanitārā institūta direktore Airisa Šteinberga ar ievadlekciju “Prāts, tehnoloģijas un mūsdienīgs mācību process”. Pārējās nodarbības un lekcijas skolotājiem bija sadalītas atbilstoši mācību priekšmetiem, fizikas, ķīmijas un matemātikas skolotājiem. Visas dienas garumā norisinājās sekojošas lekcijas:
Fluorescējošie drošības elementi mūsdienu identifikācijas dokumentos un naudā. Profesore Dr. habil. sc. Ing Dagnija Blumberga „Lekcija par biomimikriju.”
Prof. Dr.phys. Juris Blūms „Ievadlekcija (par fizikas apmācību, kursa struktūru, galvenajām problēmām)”.
Asoc. prof., Dr. oec. Guna Ciemleja “Personīgo finanšu un ieguldījumu filozofija: teorija un prakse”.
Prakt. doc., Mg. oec. Uldis Kamols “Matemātikas un ekonomikas savstarpējā mijiedarbība”.
Lekt., Mg. DA. Matīss Šmitiņš “Darba vides risku atpazīšana un samazināšana”. Radio 5 moderators, Toms Grēviņš “Kā jokot ar skolēniem un kā justies jaunam.”
Nākošās aktivitātes eksakto priekšmetu skolotājiem paredzētas 2020. gada septembrī un 2021. gada maijā, kad tiks organizētas lekcijas/nodarbības par aktuālo nozarē.
2019. gada 28. septembrī Brocēnu vidusskolā tika atklāta „Jauno Zinātnieku skola” ar pirmajām nodarbībām. 50 jaunieši no 8. līdz 12. klasei visas dienas garumā apguva dabaszinību brīnumus. Jaunieši bija no Saldus, Brocēnu, Skrundas, Kuldīgas, Alsungas, Jaunpils, Kandavas, Tukuma, Dobeles, Tērvetes un Auces novadiem. Visas dienas garumā jaunieši iepazina un apguva tādas tēmas, kā atomu uzbūve, zvaigžņu spektri, oksidēšanās pakāpe, cietas vielas, šķidrumi un gāzes, neparastas ķīmiskās reakcijas un fizikāli procesi un citas! Nodarbības vadīja Labratorium zinātnes skola.
“Jauno Zinātnieku skola” norisināsies visa mācību gada garumā, kur vienu sestdienu katru mēnesi jaunieši iepazīs dabaszinātņu brīnumus, ciemojoties vairākās skolās Kurzemē. Nodarbības 12. oktobrī notikušas Dobeles Valsts ģimnāzijā, bet 2. novembrī tiksimies Zemgales vidusskolā.
Mācību gada noslēgumā tiks organizēts erudīcijas konkurss, kur jaunieši varēs pielietot savas jauniegūtās zināšanas, lai sacenstos savā starpā.
Projekta ietvaros 2020. gada pavasarī Saldū tiks organizēta „Zinātnes diena”, kuras laikā vietējā sabiedrība tiks iepazīstināta ar plašo inženierzinātņu spektru, kā arī ar vietējiem uzņēmumiem, kuros nepieciešami šo nozaru speciālisti, kā arī ar mācību iestādēm, kur šīs profesijas apgūt. Pasākums veicinās inženierzinātņu atpazīstamību, popularizēšanu un vietējai sabiedrībai ļaus saskatīt reālas nākotnes iespējas šajā nozarē, kas nākotnē motivēs bērnus izvēlēties studijas šajā virzienā.
Visa aktuālā informācija par projekta aktivitātēm, kā arī daudzi citi interesanti fakti un video par inženierzinātnēm ir pieejami sekojot līdzi www.facebook.com/projektsezis un Instagram: #projektsezis, kā arī sadarbības partneru sociālajos tīklos.