Karjeras aktualitātes

2021./2022. m.g.

Jaunieši iepazīst uzņēmējdarbību Kuldīgā

6. oktobrī 10.a klase apmeklēja pasaules slaveno klavieru izgatavotāju Dāvidu Kļaviņu. Viņš no Ungārijas pārcēlās uz dzīvi Latvijā un Kuldīgā izveidoja pats savu klavieru darbnīcu.
Jaunieši no klavieru meistara ir daudz ko iemācījusies, piemēram, ka ir jādara tas, kas pašu aizrauj, kā arī to, ka nekad nevajag sekot jau citu teiktajam un izdarītajām idejām, nevajag baidīties no kā jauna uzsākšanas. Daudziem radās priekšstats, kāda tad ir patiesā klavieru cena un cik dažādas tās var būt. Visus izbrīnīja, ka ar speciālu tehniku un telefona aplikācijas palīdzību, klavieres skaņdarbus var spēlēt pašas. Kā arī mums bija lieliska iespēja aplūkot 4 metrus augstas klavieres, kuras pēc pabeigšanas dosies uz Floridu.
Jaunieši atzīst, ka tikšanās bija interesanta un pamācoša. Visi apbrīnojam meistara entuziasmu un spēju uzbūvēt tik vērienīgas klavieres ar pašu spēkiem.

Teksts: Simona Skudika, 10.a klase
Foto: Sofija Ješkevica, Evelīna Rozenberga, 10.a klase

No 11. līdz 15. oktobrim visā Latvijā jau devīto gadu notiks Karjeras nedēļa, 2021. gada tēma ir IKT nozīme ikdienā un karjerā. Izmanto iespējas un piedalies: 

2020./2021. m.g.

Mūsējie absolvē Uzņēmējdarbības skolu

28.aprīlī, notika pēdējā šī gada Biznesa augstskolas “Turība” Uzņēmējdarbības skolas nodarbība – noslēguma pārbaudes tests, kurā apkopots viss, ko skolēni apguva lekcijās par uzņēmējdarbību, ekonomiku un veiksmīgu dzīvi.

Visa mācību gada garumā skolēniem bija iespēja klausīties lekcijas par dažādām tēmām. Skolēni novērtē Uzņēmējdarbības skolā apgūto, jo tas noderēs ne tikai, lai izveidotu savu uzņēmumu, bet arī lai veiksmīgi dzīvotu un zinātu, kā rīkoties visdažādākajās dzīves situācijās.

Jauniešu atziņas par  mācībām: uzņēmējdarbības skola ļāva gan izglītoties, gan patīkami izbaudīt lekcijas. Visvairāk patika stāsti par ceļojumiem un savu pieredzi. Lektoru pieredzi novērtējam augstāk nekā teoriju. Bija labi izvēlēti lektori, kuri tik tiešām ieinteresēja ar savu stāstījumu un personību.  Un jāatceras, ka vienmēr vajag sevi pilnveidot, nevis gaidīt, kad kāds cits tavā vietā izdarīs visu nepieciešamo. Ļoti labi noderēja prezentācijas, pieredzes stāsti par prezentāciju veidošanu, prezentēšanu. Iegūtās prasmes izmantojam ikdienas skolas darbā. Paldies par  interesanto, atziņām bagātīgo Rūdolfa Freiberga lekciju “Pretī izaicinājumiem – 134 dienas Peru” pasākuma noslēgumā.

11.b jaunieši saka paldies par atbalstu un iespējām apmeklēt Biznesa augstskolas “Turība” Uzņēmējdarbības skolas lekcijas.

„Atpakaļ uz skolu”

7.maijā  V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas 10.a klases skolēni piedalījās Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā un  jaunatnes organizācijas „Klubs „Māja” – jaunatne vienotai Eiropai” rīkotajā akcijā „Atpakaļ uz skolu”. Katru gadu pavasarī Eiropas lietu eksperti dodas uz izglītības iestādēm Latvijā, lai skolēniem stāstītu par savu darba ikdienu un Eiropas Savienības aktualitātēm. Daļai ekspertu tā ir atgriešanās dzimtās skolas sienās, kur iesākās viņu karjeras ceļš, tomēr akcijas ietvaros eksperti labprāt apciemo arī skolas, kurās mācās viņu bērni vai skolas, kuras ir pieteiktas dalībai akcijā.

Jauniešus uzrunāja Kurzemes reģiona Valsts darba inspekcijas inspektore Linda Bēta. Inspektore runāja par darba tiesībām – to, kas attiecas uz jauniešu nodarbinātību, jomām, kurās drīkst strādāt nepilngadīgie, kādi dokumenti nepieciešami, lai darba tiesiskās attiecības sakārtotu atbilstoši normatīvajiem aktiem, kā arī pastāstīja par darba aizsardzību, bīstamajām nozarēm, biežākajiem nelaimes gadījumu cēloņiem, par lietām, kas ir praktiski noderīgas jaunietim, kas varbūt šovasar plāno sākt strādāt (varbūt pat pirmo reizi savā mūžā).

Jaunieši atzina, ka gūtā informācija, uzsākot darba gaitas, lieti noderēs.

 

 

Tikšanās ar absolventiem, šoreiz citādāk nekā ierasts

Katru gadu 11. un 12.klasēm ir iespēja satikt un aprunāties ar “savas” skolas absolventiem. Viņiem tiek dota iespēja uzzināt, kāda tad ir tā “studentu dzīve”. Arī šogad, lai arī attālināti, šis pasākums neizpalika. 3.februārī “Tikšanās ar absolventiem” pirmo reizi notika “zoom” platformā, taču šie apstākļi neizbojāja ne dalībnieku, ne stāstnieku pozitīvās emocijas.

Protams, bija satraukums par to, kā izdosies, kā notiks. Bet pasākums sanāca. Tajā ar savu studentu dzīvi dalījās pieci 2020.gada V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas absolventi: Sonora Skosa (LLU), Pauls Pujāts (Liepājas Universitāte), Vendija Maslobojeva (RSU), Laura Gluškova (RSU) un Kristofers Rolands Kangīzers (LU). Katram tika uzdoti dažādi jautājumi, uz kuriem viņi ar prieku un iedziļināti pastāstīja. Arī tie, kuri klausījās bija ieinteresēti un saviļņoti gan skatoties pēc pasākuma atsauksmēm, gan kameru ekrānos, kur skolēni ar ieinteresētām sejas izteiksmēm klausījās, jo kurš gan negrib dzirdēt padomu par to, kā un kur izvēlēties soļus nākotnes karjerā.

Šie absolventi radīja ieskatu, ka studenta dzīve nav tik grūta, kā liktos, ar daudziem, apjomīgiem darbiem, bet nav arī tik viegla, kā filmās to parāda. Kā nekā – šie darbi tāpat jāpilda, un jāprot savienot mācības ar darbu un pēc lekciju aktivitātēm. Absolventi arī deva ļoti labus padomus un ieteikumus, kuri varētu ietekmēt tavas nākotnes iespējas.

Izskanēja tādi teicieni kā: “Šeit ir mazāk stresa nekā vidusskolā,” arī “Ja patīk, ko studē, vari paciest lielo darbu apjomu. Nav tik traki.” Turpretī, lai arī katrs absolvents izvēlējies dažādas profesijas, kursus, viņi visi pateica, ka no vidusskolas visvairāk noder angļu valoda. Vai tā ir ekonomistu fakultāte, matemātiķu vai fizioterapeitu, visi kā viens atbildēja, ka tieši šī valoda gan kursu darbos, literatūras avotu meklēšanā, gan citos uzdevumos ir visnoderīgākā. Jaunieši, mācieties angļu valodu 🙂

Pasākuma iespaidos dalījās Rūta Mediņa, 11.a klases skolniece

Apgūst uzņēmējdarbību

Mūsu skola  augstskolas Turības veidotajā Uzņēmējdarbības skolā piedalās jau trešo gadu. Mācības šogad notiks tikai attālināti. Lekcijas  deva ieskatu komunikācijas prasmēs: kā pareizi komunicēt un risināt problēmas, kuras rodas sliktas komunikācijas dēļ. Viena no lekcijām parādīja to, cik svarīga ir motivācija. Tā ir atslēga uz veiksmīgu karjeru.

11.b klases jaunieši iepazinās arī ar augstskolas “Turība” vēsturi, attīstību un piedāvātajām studiju programmām. Esam ļoti pateicīgi un priecīgi par iespēju piedalīties šajā projektā.