Karjeras aktualitātes

2022./2023. m.g.

Karjeras nedēļa ar saukli “Uzņēmējspējas – tavas superspējas!”

No 17. līdz 21. oktobrim visā Latvijā notiks Karjeras nedēļa, kuru organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar reģionālajiem partneriem. Šogad Karjeras nedēļa atzīmē savu desmitgadi un ar saukli “Uzņēmējspējas – tavas superspējas!” aicinās ikvienu, īpaši skolēnus, izzināt un attīstīt savas uzņēmējspējas. 

20. oktobrī plkst.13.00 tiešsaistes diskusijā jauniešiem “Kādas superspējas veidos manu nākotni?” Piedalīsies 11.A klases skolēni.

20. oktobrī plkst.19.00 diskusijā “Kā palīdzēt bērnam atklāt savas superspējas?” Aicināti piedalīties skolēnu vecāki.

Nedēļas garumā par uzņēmējspējām notiks sarunas klases stundās, skolēni dosies tematiskās ekskursijās.

 

2021./2022. m.g.

Mūsējie atkal ēno

6.aprīlī Latvijā norisinājās Ēnu diena, kas šogad iepriecināja daudzus jauniešus ar iespēju iepazīt profesiju un darba pasauli klātienē.

Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4 – 6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu.

Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum.

Mūsu skolas jaunieši ”ēnoja” tādus profesijas pārstāvjus kā ārsts, ētera personība, tiesnesis, farmaceits, IT speciālists interjera dizainers, aktieris, policists, farmaceits u. c. Jaunieši vēroja profesionāļu darbu ikdienā, uzdodot jautājumus un aktīvi iesaistoties piedāvātajos darbos.” Ēnu dienā piedalījās vairāk kā 50  V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas skolēni.

 • Ingus Zariņš (9.a) ēno Mārupē “Scandivac” iekārtu ražotnē.
 • Jasmīna Jaunzeme (9.c) ēno BIBUS Baltics  inženiertehniskā uzņēmumā, kas piedāvā eļļošanas sistēmu projektēšanu, uzstādīšanu, un nodrošina klienta vajadzībām pielāgotus risinājumus un projektus mehatronikas, hidraulikas, filtrācijas un vides tehnoloģiju nozarēs, kā arī to piederumu un komponenšu tirdzniecību Baltijas valstīs.
 • Mārtiņš Stebulis (11.a) ēno ētera personību TV3 televīzijā.
 • Krista Lange (12.a) ēno  Latvijas Republikas Satversmes tiesā un dienas laikā tikās ar Latvijas Valsts prezidentu E.Levitu.

Iepazīst studijas RTU

Lai iepazīstinātu skolēnus ar studiju iespējām, fakultātēm, uzņemšanas noteikumiem, studentu dzīvi Rīgas Tehniskajā universitātē, kā arī absolventu karjeras iespējām, skolā 25.martā viesojās RTU studentu pašpārvaldes studenti. 10.a klases jaunieši uzmanīgi klausījās studentos un pēc tam piedalījās viņu sarīkotā kahoot konkursā, iegūstot arī balvas.

Skolēni  tika aicināti apdomīgi tērēt energoresusus, pārskatīt paradumus, izvēlēties energoefektīvākus risinājumus, lai palīdzētu Latvijai mazināt atkarību no importētiem energoresursiem. Jaunieši piedalījās arī divās studentu sarīkotās aktivitātēs-elektrotehnikas nodarbībā apguva lodēšanas prasmes, veidojot savu spēli, vides inženierzinātnes nodarbībā jaunieši apguva:

 1. Jaudas mērīšanu,
 2. Apgaismojuma daudzuma mērīšanu,
 3. CO2 mērīšanu.

Laiks pagāja nemanot un skolēni apguva jaunas prasmes!

Attālināti iepazīst profesijas

7.-12.klašu skolēni piedalījās Kuldīgas novada Bērnu un jauniešu centra  organizētajā attālinātā karjeras nedēļā Zoom platformā. Katras tikšanās garums -40 minūtes. Četras profesijas un četri dažādi stāsti par profesijas izvēli un ikdienas darbu profesijā. Mūsu skolas jauniešiem vislielākā interese radās par ārsta un uzņēmēja profesijām.

 • 15. februārī, skolēni tikās ar pavāru, restorānu īpašnieku Raimondu Zommeru, kur uzzināja interesantus faktus par Raimonda gaitām pavāra profesijā un uzņēmējdarbībā un kā mērķtiecīgi strādāts, lai iegūtu pavāram nepieciešamās prasmes un zināšanas, lai kļūtu par veiksmīgu, Latvijā zināmu šī amata pārstāvi.
 • 16. februārī, bija tikšanās ar uzņēmēju Tomu Egli (VPKV absolvents), kurš skolēniem sacīja ka, lai kaut ko sasniegtu ir jābūt tādām iezīmēm, kā mērķtiecībai, vēlmei darīt to, ko patiesi vēlies un, protams, neatlaidībai, jau domājot par to skolas laikā.
 • 17. februārī, skolēni tikās ar Kuldīgas slimnīcas galveno ārsti, neieroķirurģi Agati Zīverti. Ārste tikšanās laikā stāstīja, demonstrēja fotogrāfijas un pieredzes stāstus par veiktajām operācijām, savu ikdienas režīmu un hobijiem, kas skolēnos raisīja īpašu interesi par to, kāda ikdiena ir  profesijas pārstāvjiem un cik lielai mērķtiecībai, apņēmībai un drosmei ir jābūt cilvēkos, kas izvēlas neieroķirurga profesiju.
 • 18. februāris, bija veltīts arhitekta profesijas iepazīšanai, par kuru stāstīja kuldīdznieks Toms Tovstuļaks. Arī T. Tovtuļaks uzsvēra, ka galvenās lietas, lai kļūtu par arhitektu ir nepieciešams gribasspēks, apņēmība, precizitāte un vēlme darīt. 

Skolēni atzina, ka interesanti ir tieši tas, ka par profesijām skaidri un saprotami stāsta paši profesiju pārstāvji, atbildot uz  aktuāliem jautājumiem.

Paldies par iespēju arī attālināti iepazīt profesijas!

 

28.janvāris – Absolventu diena

Katru gadu V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskola piedāvā iespēju topošajiem absolventiem tikties ar studentiem, kuri šo skolu absolvējuši un iedzīvojušies augstskolu un koledžu programmās. Arī šis gads nebija izņēmums, taču šogad šī tikšanās notika platformā “Zoom”. Katrs skolēns tika aicināts uzdot sev interesējošu jautājumu saistībā ar absolventu karjeras izvēlēm, dzīvi augstskolās, kā arī iestāšanās procesu.

Sarunās piedalījās deviņi skolas absolventi: Kristīne Grīnberga (1.kurss), Enija Grēta Fiļippova (1.kurss), Laura Gluškova un Vendija Maslobojeva (2.kursa studentes Rīgas Stradiņu universitātē), Miks Skujāns (Alberta koledžas students), Kristaps Dergačs (Kultūras koledža), Artūrs Bilāns un Zane Šteina (Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti) un Sonora Skosa (LLU). Interese no skolēnu puses netrūka, zoom platformas lekcijā piedalījās  jaunieši gan no 11.klases, gan 12.klases.

Katrs absolvents sniedza savu dzīves atziņu. Viena no tām: Laura Gluškova, studente Rīgas Stradiņu universitātes 2.kursa fizioterapijas programmā: “Izvēlies to, ko tiešām vēlies.” Savukārt Zane Šteina, kura mācās pirmajā kursā RTU, topošajiem absolventiem ieteica nokārtot eksāmenus labi, jo tad būšot daudz vieglāk iekļūt izvēlētajā iestādē.

Tikšanās laiks pagāja ātri un nemanāmi. Uz tikšanos nākamgad!

Pasākuma iespaidos dalījās Rūta Mediņa, 12.a klases skolniece

 

Jaunieši iepazīst uzņēmējdarbību Kuldīgā

6. oktobrī 10.a klase apmeklēja pasaules slaveno klavieru izgatavotāju Dāvidu Kļaviņu. Viņš no Ungārijas pārcēlās uz dzīvi Latvijā un Kuldīgā izveidoja pats savu klavieru darbnīcu.
Jaunieši no klavieru meistara ir daudz ko iemācījusies, piemēram, ka ir jādara tas, kas pašu aizrauj, kā arī to, ka nekad nevajag sekot jau citu teiktajam un izdarītajām idejām, nevajag baidīties no kā jauna uzsākšanas. Daudziem radās priekšstats, kāda tad ir patiesā klavieru cena un cik dažādas tās var būt. Visus izbrīnīja, ka ar speciālu tehniku un telefona aplikācijas palīdzību, klavieres skaņdarbus var spēlēt pašas. Kā arī mums bija lieliska iespēja aplūkot 4 metrus augstas klavieres, kuras pēc pabeigšanas dosies uz Floridu.
Jaunieši atzīst, ka tikšanās bija interesanta un pamācoša. Visi apbrīnojam meistara entuziasmu un spēju uzbūvēt tik vērienīgas klavieres ar pašu spēkiem.

Teksts: Simona Skudika, 10.a klase
Foto: Sofija Ješkevica, Evelīna Rozenberga, 10.a klase

No 11. līdz 15. oktobrim visā Latvijā jau devīto gadu notiks Karjeras nedēļa, 2021. gada tēma ir IKT nozīme ikdienā un karjerā. Izmanto iespējas un piedalies: 

2020./2021. m.g.

Mūsējie absolvē Uzņēmējdarbības skolu

28.aprīlī, notika pēdējā šī gada Biznesa augstskolas “Turība” Uzņēmējdarbības skolas nodarbība – noslēguma pārbaudes tests, kurā apkopots viss, ko skolēni apguva lekcijās par uzņēmējdarbību, ekonomiku un veiksmīgu dzīvi.

Visa mācību gada garumā skolēniem bija iespēja klausīties lekcijas par dažādām tēmām. Skolēni novērtē Uzņēmējdarbības skolā apgūto, jo tas noderēs ne tikai, lai izveidotu savu uzņēmumu, bet arī lai veiksmīgi dzīvotu un zinātu, kā rīkoties visdažādākajās dzīves situācijās.

Jauniešu atziņas par  mācībām: uzņēmējdarbības skola ļāva gan izglītoties, gan patīkami izbaudīt lekcijas. Visvairāk patika stāsti par ceļojumiem un savu pieredzi. Lektoru pieredzi novērtējam augstāk nekā teoriju. Bija labi izvēlēti lektori, kuri tik tiešām ieinteresēja ar savu stāstījumu un personību.  Un jāatceras, ka vienmēr vajag sevi pilnveidot, nevis gaidīt, kad kāds cits tavā vietā izdarīs visu nepieciešamo. Ļoti labi noderēja prezentācijas, pieredzes stāsti par prezentāciju veidošanu, prezentēšanu. Iegūtās prasmes izmantojam ikdienas skolas darbā. Paldies par  interesanto, atziņām bagātīgo Rūdolfa Freiberga lekciju “Pretī izaicinājumiem – 134 dienas Peru” pasākuma noslēgumā.

11.b jaunieši saka paldies par atbalstu un iespējām apmeklēt Biznesa augstskolas “Turība” Uzņēmējdarbības skolas lekcijas.

„Atpakaļ uz skolu”

7.maijā  V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas 10.a klases skolēni piedalījās Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā un  jaunatnes organizācijas „Klubs „Māja” – jaunatne vienotai Eiropai” rīkotajā akcijā „Atpakaļ uz skolu”. Katru gadu pavasarī Eiropas lietu eksperti dodas uz izglītības iestādēm Latvijā, lai skolēniem stāstītu par savu darba ikdienu un Eiropas Savienības aktualitātēm. Daļai ekspertu tā ir atgriešanās dzimtās skolas sienās, kur iesākās viņu karjeras ceļš, tomēr akcijas ietvaros eksperti labprāt apciemo arī skolas, kurās mācās viņu bērni vai skolas, kuras ir pieteiktas dalībai akcijā.

Jauniešus uzrunāja Kurzemes reģiona Valsts darba inspekcijas inspektore Linda Bēta. Inspektore runāja par darba tiesībām – to, kas attiecas uz jauniešu nodarbinātību, jomām, kurās drīkst strādāt nepilngadīgie, kādi dokumenti nepieciešami, lai darba tiesiskās attiecības sakārtotu atbilstoši normatīvajiem aktiem, kā arī pastāstīja par darba aizsardzību, bīstamajām nozarēm, biežākajiem nelaimes gadījumu cēloņiem, par lietām, kas ir praktiski noderīgas jaunietim, kas varbūt šovasar plāno sākt strādāt (varbūt pat pirmo reizi savā mūžā).

Jaunieši atzina, ka gūtā informācija, uzsākot darba gaitas, lieti noderēs.

 

 

Tikšanās ar absolventiem, šoreiz citādāk nekā ierasts

Katru gadu 11. un 12.klasēm ir iespēja satikt un aprunāties ar “savas” skolas absolventiem. Viņiem tiek dota iespēja uzzināt, kāda tad ir tā “studentu dzīve”. Arī šogad, lai arī attālināti, šis pasākums neizpalika. 3.februārī “Tikšanās ar absolventiem” pirmo reizi notika “zoom” platformā, taču šie apstākļi neizbojāja ne dalībnieku, ne stāstnieku pozitīvās emocijas.

Protams, bija satraukums par to, kā izdosies, kā notiks. Bet pasākums sanāca. Tajā ar savu studentu dzīvi dalījās pieci 2020.gada V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas absolventi: Sonora Skosa (LLU), Pauls Pujāts (Liepājas Universitāte), Vendija Maslobojeva (RSU), Laura Gluškova (RSU) un Kristofers Rolands Kangīzers (LU). Katram tika uzdoti dažādi jautājumi, uz kuriem viņi ar prieku un iedziļināti pastāstīja. Arī tie, kuri klausījās bija ieinteresēti un saviļņoti gan skatoties pēc pasākuma atsauksmēm, gan kameru ekrānos, kur skolēni ar ieinteresētām sejas izteiksmēm klausījās, jo kurš gan negrib dzirdēt padomu par to, kā un kur izvēlēties soļus nākotnes karjerā.

Šie absolventi radīja ieskatu, ka studenta dzīve nav tik grūta, kā liktos, ar daudziem, apjomīgiem darbiem, bet nav arī tik viegla, kā filmās to parāda. Kā nekā – šie darbi tāpat jāpilda, un jāprot savienot mācības ar darbu un pēc lekciju aktivitātēm. Absolventi arī deva ļoti labus padomus un ieteikumus, kuri varētu ietekmēt tavas nākotnes iespējas.

Izskanēja tādi teicieni kā: “Šeit ir mazāk stresa nekā vidusskolā,” arī “Ja patīk, ko studē, vari paciest lielo darbu apjomu. Nav tik traki.” Turpretī, lai arī katrs absolvents izvēlējies dažādas profesijas, kursus, viņi visi pateica, ka no vidusskolas visvairāk noder angļu valoda. Vai tā ir ekonomistu fakultāte, matemātiķu vai fizioterapeitu, visi kā viens atbildēja, ka tieši šī valoda gan kursu darbos, literatūras avotu meklēšanā, gan citos uzdevumos ir visnoderīgākā. Jaunieši, mācieties angļu valodu 🙂

Pasākuma iespaidos dalījās Rūta Mediņa, 11.a klases skolniece

Apgūst uzņēmējdarbību

Mūsu skola  augstskolas Turības veidotajā Uzņēmējdarbības skolā piedalās jau trešo gadu. Mācības šogad notiks tikai attālināti. Lekcijas  deva ieskatu komunikācijas prasmēs: kā pareizi komunicēt un risināt problēmas, kuras rodas sliktas komunikācijas dēļ. Viena no lekcijām parādīja to, cik svarīga ir motivācija. Tā ir atslēga uz veiksmīgu karjeru.

11.b klases jaunieši iepazinās arī ar augstskolas “Turība” vēsturi, attīstību un piedāvātajām studiju programmām. Esam ļoti pateicīgi un priecīgi par iespēju piedalīties šajā projektā.