V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas jaunieši, skolēnu pašpārvaldes pārstāvji un Erasmus+ Jaunatnes līdzdalības projekta “Domā Atbildīgi, Rīkojies Ilgtspējīgi!” (DARI) vadības komanda piedalījās izglītojošā aktivitātē “Kā Latvijā darbojas valsts pārvalde?”, kas īstenota šī projekta ietvaros. Tās mērķis bija praktiski iepazīstināt jauniešus ar valsts pārvaldes struktūrām un to funkcijām, sekmējot izpratni par lēmumu pieņemšanas procesiem un demokrātijas darbību.
Lai iepazītu valsts pārvaldes sistēmu, jaunieši un projekta vadības komanda 31.janvārī devās uz Augstāko tiesu, Latvijas Republikas Saeimu.
Augstākajā tiesā jaunieši uzzināja par tiesu sistēmas darbību un likuma varas nozīmi. Dalībniekiem bija iespēja redzēt tiesas procesu norisi un izprast, kā tiek nodrošināta taisnīga tiesvedība un likuma ievērošana praksē. Bija iespēja izstaigāt “Tiesu pili”, iepazīties ar interesantiem stāstiem, kas piedzīvoti tiesu sēžu laikā, kā arī aplūkot muzeju.
Dalībnieki apmeklēja arī Latvijas Republikas Saeimu, kur guva ieskatu likumdošanas procesā un deputātu ikdienas darbā. Vizītes laikā tika iepazīstināts ar parlamenta lomu un likumu pieņemšanas kārtību, kas palīdzēja labāk izprast demokrātijas principus un pilsoniskās līdzdalības nozīmi. Jaunieši tika iepazīstināti ar vairākām Saeimas programmām, kuras jaunieši var izmantot un attīstīt pilsonisko līdzdalību.
Noslēgumā piedalījāmies Mārupes Valsts ģimnāzijas Eiropas Parlamenta vēstnieku skolas organizētajā Eiropas Parlamenta sēdes modelēšanā. Tajā dalībnieki iejutās Eiropas Parlamenta deputātu lomās un apsprieda jautājumu par ārlietu un drošības politikas koordināciju Eiropā. Viedokļi tika sadalīti četrās grupās – “Par”, “Pret”, “Neizlēmīgie” un “Kompromisa” grupa. Mūsu skolas jaunieši pārstāvēja “Pret” grupu, argumentējot, ka nacionālajām dalībvalstu ārlietu un aizsardzības ministrijām jābūt lielākai rīcības brīvībai un suverenitātei šajos jautājumos. Katra dalībnieku nostāja tika izlozēta pirms sēdes sākuma, un debatēs ikvienam bija jāaizstāv sava pozīcija, izmantojot 2 minūšu “lifta runas” formātu, kurā īsi un pārliecinoši tika izklāstīti galvenie argumenti.
Projekta aktivitātes deva dalībniekiem vērtīgu ieskatu valsts un starptautiskās politikas procesos, kā arī rosināja viņus aktīvāk iesaistīties sabiedriskajā dzīvē. Projekta vadības komanda pateicas visiem iesaistītajiem par dalību un ieguldījumu jauniešu izglītošanā!
Projekts “Domā Atbildīgi, Rīkojies Ilgtspējīgi!” tiek finansēts ar Eiropas Komisijas programmas Erasmus+ atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkādu iespējamo izlietojumu.
Informāciju sagatavoja:
Mārtiņš Stebulis
Foto:
Mārtiņš Stebulis un Agnese Zarāne, Saeima