Šodien MOT Latvijā ir 80 skolās 18 0000 jauniešiem. VPKV MOT programma tiek īstenota no 2019./20 mācību gada. MOT programmu ir absolvējusi 1 klase. Pašlaik programma tiek īstenota 7.b, 8.a un 9.a klasē treneru Didža Skuškas un Evas Šimo vadībā.
Jaunieši par MOT:
- MOT nodarbības man dod drosmi darīt lietas ārpus manas komforta zonas. Liek justies dzirdētai un kaut cik saprastai.
- MOT dod iespaidu par dzīves izvēlēm un to sekām. Māca, kā būt patstāvīgam un pieņemt pareizos cilvēkus sev līdzās.
- Projekts man iedeva pārliecību sevī un savās vēlmēs. Tagad es zinu, kā es rīkošos nākotnē.
- MOT man dod drosmi uzdrošināties.
- Man MOT dod to, ko es nezināju iepriekš, nebiju par to iedomājusies. Piemēram, par drosmi, vairāk palīdzēt citiem, kā arī domāt par savu nākotni.
- Liek aizdomāties par lietām, kas tev palīdz.
- MOT dod ļoti labus dzīves padomus. Var parunāt par dzīves mērķiem.
- Man MOT liek justies pašpārliecinātai. MOT skoloji motivē un pierāda, ka nav jābaidās un, ka esam spējīgi uz to no kā mums bail.
- Jaunas zināšanas par iekļaušanu, motivāciju, iedvesmu, runājot par personām ar sasniegumiem.
- MOT programma mani ikdienā motivē un liek savādāk paskatīties uz dzīvi.
- Man MOT programma dod drosmi un motivāciju.
- Motivē būt labākam.
- MOT man dod drosmi nebaidīties un deva mācību saprast, ka visi neesam vienādi.
- Motivāciju iet tālāk.
- MOT deva man izpratni par cilvēkiem un klasesbiedriem.
- Kā mainīt sevi (īpašības. Kā pareizi attiekties pret citiem. Motivāciju.
- MOT dod izpratni par dzīvi. Noderīga programma.
- MOT dod motivāciju, prieku, enerģiju, laimi un iemeslu iet uz priekšu!
- Gudrību. Drosmi. Zinības. Interesanti notikumi.
- Drosme!
KONTEKSTS:
MOT ir pusaudžu motivācijas programma, ar mērķi novērst sociāla rakstura problēmas sabiedrībā. Tā ir programma skolēniem dzīvotprasmes apguvei. Tās mērķis ir veidot stipru jaunatni, lai novērstu bulingu, vardarbību, alkohola un narkotiku lietošanu, sociālo atstumtību un no tās izrietošās garīgās veselības problēmas. MOT misija ir veidot atvērtāku, pretimnākošāku un drošāku sabiedrību.
MOT programmas filozofijas pamatā ir 3 universālas cilvēciskās vērtības:
Drosme dzīvot – atļauties sapņot lielus sapņus, būt aizrautīgam, uzdrīkstēties pieņemt izaicinājumus, dzīvot savu dzīvi mērķtiecīgi, atbildīgi un ar prieku;
Drosme rūpēties – ievērot līdzcilvēkus, palīdzēt tiem, kas jūtas vientuļi vai atstumti, nenosodīt, bet interesēties, izprast un akceptēt dažādus apkārtējo cilvēku dzīves aspektus, respektēt;
Drosme pateikt “nē” – atteikties no tām izvēlēm, kas kaitē pašiem vai apkārtējiem, lai pateiktu “jā” kaut kam lielākam un svarīgākam.
MOT programmu veido 12 standartizētu nodarbību cikls 12 – 16 gadus veciem jauniešiem jeb 7.- 9.klašu skolēniem, kas tiek īstenots trīs mācību gadu garumā. Katra nodarbība ilgst aptuveni 2h–3h un ir iekļauta mācību stundu laikā. Programmu pasniedz īpaši izraudzīti un apmācīti MOT treneri. Viņu vidū ir gan skolotāji, gan brīvprātīgie citu profesiju pārstāvji. MOT trenerus raksturo 4 īpašības: viņi ir dedzīgi, radoši, mūsdienīgi un sirsnīgi.
Programmu popularizē MOT vēstneši. MOT vēstneši ir spilgti un atpazīstami savu jomu pārstāvji (sportisti, žurnālisti, pasākumu vadītāji u.c.), kuru pārliecība saskan ar MOT vērtībām. Iesaistoties MOT un ar lepnumu valkājot MOT logo, vēstneši kļūst par paraugu jauniešiem, vienlaicīgi veicinot arī MOT kā zīmola atpazīstamību. MOT vēstneši – Aija Auškāpa, Linda Ābele, Matīss Karro, Intars Busulis, Jana Duļevska, Armands Simsons, Māra Sleja, Emīls Balceris, Kristīne Garklāva, u.c.
Pētījumi rāda, ka MOT programmas absolventi prot vieglāk veidot savu dzīvi, jūtas drošāki un pašpārliecinātāki, un viņi ir ieinteresēti rūpēties par apkārtējiem. Jauniešos ir atmodināta dabiska nepieciešamība saskatīt cilvēkos labo, izcelt un vairot to.
MOT ir globāla organizācija, kas dibināta Norvēģijā pirms vairāk kā 20 gadiem, kuru aizsāka norvēģu olimpiskie sportisti pēc Ziemas Olimpiskajām spēlēm 1994.gadā.
Tulkojumā no norvēģu valodas “mot” nozīmē “drosme”. Šobrīd MOT programmu apgūst vairāki simti tūkstoši jauniešu Norvēģijā, Dānijā, Dienvidāfrikā, Taizemē un Latvijā. Latvijā MOT filozofiju un programmu pārstāv biedrība “MOT Latvija”, Reģ. Nr. 40008247586.