Reģionālais skolēnu mācību uzņēmuma tirdziņš “Cits Bazārs”

2023. gada 19. janvāris

Pēc ilga pārtraukuma klātienē atsāk norisināties Junior Achievement Latvia skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) reģionālo pasākumu tirdziņi “Cits Bazārs ”. Kuldīgā tirdziņš norisinājās 19.janvārī T/C Rimi. Jaunieši šajā dienā bija ieradušies no dažādām Latvijas pilsētām – Kuldīgas, Tukuma, Liepājas, Rīgas, Saldus un pat Valmieras. Apmeklētāji varēja iepazīties ar jauno uzņēmēju radītajiem  produktiem un tos iegādāties. Konkurence starp visiem uzņēmumiem bija liela. Teju trīs stundu garumā katru SMU pēc stingriem kritērijiem vērtēja žūrija.

Savas  ražotās preces interesentiem piedāvāja V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas SMU Kursa Woodworks. Šo uzņēmumu dibināja trīs 12.klases jaunieši: Rūdolfs Ļebedevs, Maximilian Robert Hartinger un Mārcis Grīnfelds. Pirms SMU veidošanas jaunieši nosprieduši, ka grib radīt un pārdot tādas preces, kuras ir dabai draudzīgas, noderīgas saimniecībā un neprasa daudz ražošanas resursu, tāpēc nosvērās par labu virtuves un interjera priekšmetu radīšanā.

SMU vadītājs Rūdolfs Ļebedevs atzīst: “Ideja par SMU nosaukumu  un to, ka ražotā produkcija būs no koka izdevās izdomāt salīdzinoši ātri. Toties, kā tieši veidot, lai mūsu produkcija būtu interesanta un izmantojama bija grūtākais solis. Man blakus bija gudri un pretimnākoši SMU dalībnieki un SMU konsultante Inga Liepiņa, kura palīdzēja šīs idejas novest līdz realizācijai. Līdz gatavam produktam bija jāiegulda savs brīvais laiks un pamatīgs darbs. Liels paldies jāsaka arī mājturības skolotājam Mārim Saulgriezim, kurš arī palīdzēja ar savām idejām un padomu, veltīja laiku produkcijas radīšanas procesā. Tirdziņa dienā man bija ļoti liels satraukums, visu laiku iekārtojot mūsu SMU  pārdošanas stendu pa galvu jaucās domas – vai kāds vēlēsies pirkt mūsu piedāvāto produkciju un ko jautās žūrija. Šajā dienā SMU dalībnieki Maximilian un Mārcis devās uz mācībām RTU, kā jau katru ceturtdienu, tāpēc nācās meklēt palīgus. Šajā dienā blakus bija atsaucīgi palīgi Kalvis Mednieks un Paula Freimane, kā arī mūsu SMU konsultante, kas mani iedrošināja, nomierināja. Viss izdevās vienreizēji! Ļoti daudz labu atsauksmju, visu produkciju izpirka pāris stundu laikā! Tāds prieks, strādājam ar peļņu! Par to, ka piedalījāmies tirdziņā no žūrijas ieguvām noderīgas dāvaniņas.”

Maximilian Robert Hartinger atzīst, ka “mēs trīs SMU Kursa Woodworks uzņēmēji kopīgi sagatavojām produktus un domājām par

produkta un iepakojuma dizainu. Manuprāt, tirdziņš bija ļoti veiksmīgs, jo tika pārdotas visas sagatavotās preces: koka lāpstiņas, koka sviesta nazīši, koka svečturi. Mums pat ir pasūtījumi, jo viss tika pārdots, gribētāju netrūka!”

“Gatavošanās uz “Cits Bazārs” tirdziņu Kuldīgā bija pilna ar izaicinājumiem, kurus mēs kā komanda galu galā pārvarējām. Manuprāt, mēs ieguvām ļoti pozitīvu rezultātu, pieredzi un apliecinājumu tam, ka varam turpināt SMU darbību šādā virzienā. Žēl, ka 12.klasi beidzot uzņēmums jāslēdz, jo tā darbība jālikvidē. Vēlos izteikt milzīgu pateicību mūsu palīgiem, Kalvim un Paulai, kuri mani ar Maximilianu aizvietoja izšķirošajā ceturtdienā, kā arī pedagogiem M.Saulgriezim un I. Liepiņai, kuri mums palīdzēja veikt šo ceļu līdz tirdziņam” tā izsakās Mārcis Grīnfelds.

“Šis tirdziņš man  deva nelielu pieredzi “personīgajā” tirgošanā, sapratu, ka šādos tirdziņos ir jābūt ļoti labai reklāmai, pārdošanas mākslai, lai piesaistītu klientus. Šajā dienā es biju kasiere, aizpildīju maksājuma kvītis. Man šī pieredze noderēs, jo varēju vērot cilvēkus un censties izprast ko tieši klients vēlas” – SMU pārdošanas palīdze Paula Freimane.

Nākamais tuvākais SMU tirdziņš “Cits Bazārs” būs Saldū. Kā uzsver jaunie uzņēmēji, ja izdosies sagatavot preces, tad būsim ar savu klātesamību arī tur! 

Informāciju sagatavoja SMU konsultante Inga Liepiņa