Šogad aprit 102. gadadiena kopš Latvijas Republikas neatkarības proklamēšanas 1918. gada 18. novembrī. Rīgas pilsētas Otrajā teātrī, kuru šodien pazīstam kā Latvijas Nacionālo teātri. 

Svinēsim svētkus atbildīgi, saudzējot sevi un apkārtējos un vienlaikus radot svētku prieku un noskaņu visapkārt. 

10 idejas svētku svinēšanai:

Uzzini ko jaunu par Latvijas valsts dibināšanu un vēsturi. Virtuālajā vidē pieejams plašs materiālu klāsts, kas ļauj izzināt gan 1918. gada notikumus un personības, gan citus nozīmīgus Latvijas vēstures posmus. Digitālajā vietnē www.ieejaskarte.lv ikviens interesents var noskatīties interaktīvu video par valsts proklamēšanas gaitu, dodoties virtuālā vēsturiskā ceļojumā kopā ar aktieri Ģirtu Krūmiņu. Interneta platforma www.atslegas.tv balstīta uz 50 televīzijas sēriju “Atslēgas” bāzes – dokumentāliem raidījumiem par Latvijas valsts vēstures nozīmīgākajiem jeb “atslēgas” notikumiem, personībām un izšķirošiem brīžiem no 1918. gada līdz mūsdienām.

Svini svētkus ar Latvijas karogu. Mūsu sarkanbaltsarkanais karogs ir viens no vecākajiem pasaulē; tas bijis klātesošs Latvijai nozīmīgos vēstures notikumos. Pacel Latvijas karogu mastā pie savas mājas vai darba vietas, rotā ar to savu dzīvokli, ievij karoga krāsas savā ikdienā. 

Tiecies ar mājiniekiem pie svētku galda. Latvijas neatkarības proklamēšanai veltītos svētkus šogad svini savā mājsaimniecībā. Lai svētku cienasts un kopābūšana raisa atmiņu stāstus un patīkamas sarunas, radot svētku sajūtu.

Izmanto tehnoloģijas, lai tiktos ar draugiem un radiem. Lai vairotu kopābūšanas sajūtu, laikā, kad nav iespējams tikties klātienē, rodi brīdi sarunai pa telefonu vai videozvanā.

Ar gaismas objektu grezno logu, balkonu vai pagalmu. Līdzdarbojies akcijā “#Staro mājās” un radi interesantus gaismas objektus vai performances savās mājās. Izmantojot sveces, lampiņas vai citas dekorācijas, atcerieties par ugunsdrošību.     

Skaties Latvijas filmas. Izmanto svētku laiku, baudot jaunāko un arī klasisko Latvijas kino. 11. novembrī televīzijas pirmizrādi piedzīvos vēsturiskā kara drāma “Dvēseļu putenis”. Īpaša filmu programma būs pieejama arī platformā www.filmas.lv un citās televīzijas platformās.

Sāc Latvijas valsts 103. gadu ar labu darbu. Iespējams, ka šis ir īstais brīdis, lai izdarītu to, kam ikdienā neatliek laika vai apņemšanās. Sāc lasīt grāmatu, kuru vienmēr esi atlicis malā. Pacel nevērīgi nomestu lietu. Sāc īstenot jaunu apņemšanos. Nekad nav par agru vai vēlu iesaistīties brīvprātīgo kustībā un sniegt palīdzīgu roku kādam, kam tas nepieciešams.

Pasaki paldies kādam, kurš svētku dienās strādā un rūpējas par citiem. Veicot pirmssvētku pirkumus veikalos, pasūtot internetā svētku maltīti, iekāpjot autobusā vai uzpildot savai automašīnai degvielu, pasaki paldies tiem, kuri strādā. Apsveic cilvēkus, kas strādā glābšanas dienestos, sabiedriskajā transportā vai citviet, nodrošinot pārējiem mierīgus svētkus mājās

Piespraud pie apģērba sarkanbaltsarkano lentīti. Padari svētkus redzamākus un kļūsti par to daļu, rotājoties ar sarkanbaltsarkano lentīti. Atcerieties, ka lentītes nēsājamas ar stūriem uz augšu, veidojot stilizētu burtu “V”, kas simbolizē uzvaru, jo novembrī tiek atzīmēta izšķirošā uzvara pār Bermonta karaspēku.

Ievieto svētku svinēšanas bildi sociālajos tīklos un vēstures albumā. Arī mūsu šodiena kļūst par vēsturi, tāpēc aicinām dalīties ar svētku prieku un atmiņām sociālajos tīklos. Latvijas Nacionālais vēstures muzejs arī turpina krāt Latvijas vēstures liecības “Gadsimta albumā”, un albumu iespējams papildināt ar fotogrāfijām un stāstiem: www.latvijasgadsimts.lv/.

Svētki nav iedomājami bez kultūras klātbūtnes. Ārkārtējās situācijas laikā visdažādākās kultūras norises iespējams baudīt virtuāli. Jūsu ērtībai atjaunots un papildināts #Ēkultūra digitālo resursu apkopojums https://www.km.gov.lv/lv/kultura/kultura-timekli/ekultura-digitalie-resursi-un-e-pakalpojumi#gsc.tab=0

Latvijas Republikas proklamēšanas dienu 18. novembrī Kuldīgā šogad atzīmēs citādāk, tomēr saglabājot svētku un kopības sajūtu. Šogad svētku sajūtu radīs patriotiskā noskaņā sapostā pilsēta, kā arī vietējo mākslinieku dāvana – svētku koncerts, ko būs iespējams vērot tiešsaistē.

Bez jau novembra sākumā izvietotajiem svētku rotājumiem no 14. novembra svētku sajūtu Kuldīgā palīdzēs radīt arī izgaismotie objekti. Piecas dienas tiks izgaismoti abi rātsnami un Adatu tornis, bet 18.novembrī – arī Latvijas karogu rinda Liepājas ielā.

Dodoties pastaigā pa pilsētu, aicinām piestāt Pilsētas laukuma malā, kur jau ierastajā vietā ierīkots foto stūrītis ar Latvijas karogu, lai ģimenes un draugi varētu iemūžināt kopā būšanu Latvijas dzimšanas dienā. Savukārt Rātslaukumā pie jaunā, īpaši valsts svētkiem radītā vides objekta “Kuldīga Latvijas kartē” iespējams aizdegt un nolikt svecītes.

Svētku vakarā plkst. 19.00 iedzīvotāji aicināti pievienoties svētku koncerta tiešraidei no Kuldīgas jauniešu mājas. Koncertu atklās Kuldīgas novada Domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa ar sveicienu iedzīvotājiem, pēc kura ikviens – gan ģimenes pie svētku galda, gan strādājošie dienestu kolektīvi, gan tālumā esošie kuldīdznieki – būs aicināts apvienoties kopīgā himnas dziedāšanā.

Svētku koncerta programmu veido Ernesta Vīgnera Kuldīgas mūzikas skolas direktore Andra Zvejniece kopā ar vietējiem mūziķiem. Tajā katrs mākslinieks skatītājiem dāvās savu īpašo veltījumu. Koncertprogrammā apvienojušies “Kurzemes Trio” (Madara Orola, Krišjānis Valters un Zigurds Turss), Anda Baloši, Amanda Gertnere, Andra Zvejniece un Līga Saulgrieze, Mārtiņš Burke-Burkevics, Artis Šimpermanis un Guntis Kaģis, Aivars Konutis, kā arī Kārlis Upenieks, Una Raikstiņa un Valts Lasmanis.

Koncertu varēs redzēt tiešraidē Kuldīgas novada pašvaldības un Skrundas TV “Youtube” kanālā, kā arī Kuldīgas novada pašvaldības un Skrundas TV “Facebook” kontā.

Kuldīgas novada muzejā jau kopš oktobra beigām apskatāma izstāde “Dvēseļu putenis”, kas ir muzeja dāvana Latvijai dzimšanas dienā. Tajā var ielūkoties filmas “Dvēseļu putenis” aizkadros, aplūkot Sandras Silas radītos tērpus, izzināt filmā attēlotos vēsturiskos notikumus Latvijas teritorijā Pirmā pasaules kara un Neatkarības kara laikā, kā arī iepazīt karavīra ikdienu un sievietes lomu karā. Muzejs būs atvērts arī valsts svētkos, 18. novembrī, no 10.00 līdz 18.00. Plašāk par aktuālo: muzeja mājaslapā HTTPS://WWW.KULDIGASMUZEJS.LV

Priecīgus svētkus visiem novēl V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas kolektīvs un īpaši skolotāja Signe Lūse, kura svinīgi izdekorējusi skolas telpas svētkiem.