16. aprīlī  Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolā notiks ceļojošās izstādes “Ķeguma HES – Latvijas enerģētikas lepnums” atklāšana un filmas “Kā tapa Ķeguma spēkstacija: Kārļa Dumbrāja atmiņas” demonstrēšana.

Ķeguma spēkstacijas būvniecībā piedalījās vairāk nekā pieci tūkstoši strādnieku no visas Latvijas. Viņu vidū bija Kārlis Dumbrājs, kurš 1939.gadā montēja divus no trijiem spēkstacijas ģeneratoriem. Latvijas Republikas vienaudzis Kārlis Dumbrājs šī gada 10. decembrī svinēs savu 100 gadu jubileju.  Atskatoties uz savu bagāto un garo mūžu, K.Dumbrāja kungs saka: “Es vēl šodien esmu lepns, ka esmu būvējis Ķegumu”.

Ceļojoša izstāde “Ķeguma HES – Latvijas enerģētikas lepnums” stāsta par UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauto fotogrāfa Eduarda Krauca (1898–1977) fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekciju “Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936. – 1940.” Tas ir vēstījums par 20.gadsimta pirmajā pusē Baltijā vērienīgā industriālā objekta celtniecību. E. Kraucs radījis turpat divus tūkstošus izcili uzņemtu fotogrāfiju, soli pa solim dokumentējot monumentālās būves tapšanas gaitu. Pateicoties E.Krauca dokumentālista būtībai fotogrāfijas sniedz iespēju ieraudzīt arī atsevišķas nozīmīgas inženiertehniskas nianses būves konstrukcijās, izceļot būtiskus tehnoloģiskus elementus, ko inženiertehniskie speciālisti vērtē kā unikālus.

Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolā, Piltenes ielā 25, Kuldīgā, ceļojošā izstāde apskatāma līdz 26. aprīlim.

Latvenergo koncerna Enerģētikas muzejs glabā 1736 fotonegatīvus uz stikla pamatnes un 53 fotogrāfiju albumus, kuros ir apkopoti turpat 11 000 fotoattēlu par Ķeguma spēkstacijas celtniecības vēsturi.

Būsiet laipni gaidīti apskatīt un iepazīt E.Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekciju  par Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaitu (1936. – 1940.)  klātienē Enerģētikas muzeja krātuvēs, Andrejostas ielā 19, Rīgā.

Ieeja, ekskursijas un nodarbības muzejā ir bez maksas.

Kontaktinformācija saziņai: muzejs@latvenergo.lv