Skolas 8a. un 9a.klašu skolēni maijā sociālo zinību stundu  ietvaros kopā ar skolotāju Ingu Liepiņu un karjeras  speciālisti Guntru Krūkliņu noorganizēja tiešsaistes platformā Microsoft Teams tikšanos ar LR Tiesībsarga biroja speciālisti Zandu Rusiņu. Nodarbībās skolēniem bija iespēja uzzināt kā nekļūt par cilvēku tirdzniecības upuri.

Kā Tevi var pārdot un nopirkt? Pavisam vienkārši:

  • ja Tu veic uzņēmumu un tajās ir redzams kailfoto, to Tu pārsūti tālāk, tad esi jau sevi nosacīti pārdevis;
  • prostitūcija – piespiedu kārtā liek Tev sniegt seksuālos pakalpojumus;
  • verdzība- ekspluatēšana darbā ar zemu vai nekādu samaksu un ar sliktiem darba apstākļiem;
  • kļūt par orgānu donoru;
  • iesaistīt zagšanā, narkotiku tirgošanā u.c..

Skolēniem bija iespēja uzklausīt kā nenokļūt līdz tam, kā uzmanīties, uzzināt, ka pat paši tuvākie cilvēki Tevi var ievilināt šajā piedāvājumā. Hmm… vilinošs darba piedāvājums, neesi iepazinies ar uzņēmumu sīkāk, … esi piekritis- esi iekritis?!

Lektore stāstīja par to kā cilvēki piekrīt un iekrīt vervēšanai, kā rezultātā nonāk prostitūcijas vai darba ekspluatācijas tīklos. Strādā bez samaksas vai par simbolisku samaksu, sliktos un pat necilvēcīgos darba apstākļos, no kurienes ir grūti izsprukt. Orgānu tirdzniecība – tā uzņem apgriezienus un tas rada bažas, kāpēc bez pēdām jeb bez vēsts pazūd cilvēki, bet pierādījumu tam nav, to var tikai nojaust, jo cilvēks neizgaist… Mums zināmākie gadījumi Latvijā, kur ekspluatē cilvēkus, konkrēti bērnus, radinieki vai zināmi cilvēki – liekot bērnam zagt vai izplatīt narkotikas. Kāpēc? Ļoti vienkārši: bērnam jau vēl īpaši nekāda atbildība neesot.

Inga Liepiņaweb counter