13.-14.maijā 8.a, 8.c un trīs skolēni no 7.a klases devās mācību ekskursijā uz Igaunijas galvaspilsētu Tallinu. Tallina ir lielākā pilsēta valstī un galvenā ostas pilsēta. Tā atrodas pašos Igaunijas ziemeļos, Somu līča krastā, 80 km uz dienvidiem no Helsinkiem. Igaunijas lielākais darījumu un rūpniecības centrs. Tallinas vēsturiskais centrs ir iekļauts UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā.

1.diena Kuldīga – Jegala – Tallina

No Kuldīgas izbraucām septiņos no rīta, Igaunijas robežu sasniedzām aptuveni pēc 4 stundām, bet Jegalas ūdenskritumu vēl pēc nepilnām divām stundām.

Jegalas ūdenskritums atrodas Jegalas upes lejtecē, apmēram 4 km pirms ieteces Somu līcī. Jegalas ūdenskritums ir apmēram 8 metrus augsts un 50 metrus plats. Šis ir visplatākais dabīgais ūdenskritums Igaunijā. Jegalas upes lejtece no ūdenskrituma līdz upes grīvai ir viena no zivīm bagātākajām vietām Igaunijā – šeit sastopami lieli foreļu un lašu krājumi.

Tallinu sasniedzām pēcpusdienā un vispirms aplūkojām to no augšas Tallinas TV torņa.

Tallinas televīzijas tornis ir 314 metrus augsts komunikāciju tornis ar skatu platformu, kas atrodas Piritas rajonā.

Tornis tika uzcelts 1980. gadā, jo Tallinā notika 1980. gada vasaras olimpisko spēļu sacensības burāšanā. Tornī 170 metru augstumā atrodas skatu laukums, kas 2012. gadā tika restaurēts un modernizēts.

Struktūra sastāv no 190 metrus augsta dzelzsbetona torņa, uz kura atrodas 124 metrus augsts metāla masts. Torņa diametrs pie zemes ir 15,2 metri.

Jau pievakarē apskatījām Kadriogas jeb Katrīnas pili, izstaigājām vienu no skaistākajiem Tallinas dārziem.

Kadriorgas pils  ir baroka pils Tallinā. Tā celta cara Pētera I laikā 18. gadsimta sākumā (1718—1725), veltot to Pētera I sievai Katrīnai I. Pils par godu sievai tika nosaukta par Jekaterinentāli, bet igauņi to nosauca par Kadriorgu, kas no igauņu valodas nozīmē Katrīnas ieleja. Pili projektējis itāļu arhitekts Nikola Mičeti.

2.diena Tallina – Kuldīga

Otro ekskursijas dienu sākām ar Tallinas vecpilsētas apskati. Tallinas vecpilsēta ir izcils piemērs labi saglabātam Ziemeļeiropas tirdzniecības pilsētas vēsturiskajam centram. Jau 1997. gadā vecpilsēta tika iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Pilsētas ieliņas rotā viduslaiku mājas, bruģakmens ietves, baznīcas, pilsētas mūri un torņi. Tieši šeit atrodas daudzas slavenas apskates vietas.

Tallinā ir saglabājušies 18 torņi un aptuveni divi kilometri mūra sienu – puse no visa vecpilsētas perimetra.

Augšpilsēta (igauņu valodā Toompea) arī ir daļa no vecpilsētas. No skatu laukumiem (kopā tie ir četri) paveras gleznaini skati uz dažādām Tallinas vietām – vecpilsētas dakstiņu jumtiem, modernā centra debesskrāpjiem, zaļajiem parkiem un jūras līci.

Tālāk devāmies uz Tallinas lepnumu – Lenuusdam jūras muzeju. Muzejs tika dibināts Tallinā, 1935. gadā, pēc bijušo kapteiņu un jūrnieku iniciatīvas. Šobrīd Jūras muzejs ir viens no Igaunijas lielākajiem muzejiem. Muzeja Hidroplānu ostas angāros atrodas: zemūdene „Lembit”, kura 1937. gadā tika uzbūvētā britu kuģu būvētavā „Vikkers-Armstrong”, hidroplāns „Short Type 184”, kuģis Maasilinn (visvecākais, Igaunijas ūdeņos, atrastais nogrimušais kuģis), kā arī daudzi citi autentiski eksponāti, piemēram, burukuģi, kuteri un dziļumbumbas.

Nedaudz saguruši, bet ceļojuma iespaidiem bagāti esam atgriezušies mājās, lai liktu lietā jauniegūtās zināšanas un veiksmīgi noslēgtu šo mācību gadu un kas zina, varbūt kaltu plānus par jauniem ceļojuma galamērķiem visi kopā vai katrs atsevišķi!

Informāciju sagatavoja: 8.c klases audzinātāja Inese Reisa

Foto: 8.a klases audzinātāja Una Birzniece